پالایشگاه
زمان جاری : دوشنبه 03 مهر 1402 - 12:15 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

خوش امدید
ارسال پاسخ
تعداد بازدید 5
نویسنده پیام
rezvaneee آفلاین


ارسال‌ها : 3
عضویت: 13 /6 /1402


پالایشگاه
پالایشگاه یک واحد صنعتی است که نفت خام را به محصولات نفتی مختلف تبدیل می‌کند. در پالایشگاه، فرآیند پالایش نفت صورت می‌گیرد که شامل مراحل زیر می‌شود: آماده‌سازی: در این مرحله، نفت خام به پالایشگاه ورودی می‌کند. در صورت وجود شواغل بزرگ و جامد در نفت خام، از طریق فیلتراسیون و تصفیه برداشته می‌شوند. همچنین، نفت خام به میزان مورد نیاز برای هر مرحله خنک شده و به دمای مناسب رسیده و برخی از ترکیبات مستعد تصفیه از نفت از طریق تقطیر و انتقال جدا می‌شوند. 
تقطیر: در این مرحله، نفت خام به واحد تقطیر فرستاده می‌شود. در واحد تقطیر، نفت خام به دماهای مختلف بخار شده و ترکیبات درجه حرارت بالا (مثل گازوئیل) به صورت بخار جدا می‌شوند. سپس این بخارها، تصاعد می‌کنند و در بالا به صورت مایع تمیز مجزا می‌شوند. 
دسته بندی: در این مرحله، محصول‌های تقطیر شده را می‌توان به دسته‌های مختلف مانند بنزین، گازوئیل، نفت خام سبک، نفت خام سنگین و میعانات متخلخل تقسیم کرد. برای این منظور از فناوری‌های مختلف از جمله جداسازی جرمی و جدا کردن به وسیله حلال استفاده می‌شود. 
بهبود کیفیت: محصولات تقطیر شده قابلیت انبردادن بیشتری را در این مرحله دارند. به کمک فناوری‌های مانند هیدروتراکینگ، کراکینگ کاتالیتیک، تصفیه‌ی ترمیک، حذف گوگرد و ...، کیفیت محصولات افزایش یافته و خواص مطلوب دریافت می‌شوند. 
واحدهای پالایشگاهی فرعی: این واحدها برای تولید محصولات جانبی با ارزش مانند مواد اولیه برای صنایع شیمیایی (از جمله پلیمرها، کودها، لاستیک، رنگ‌ها و ...) استفاده می‌شوند.


برای اطلاعات بیشتر در رابطه با پالایشگاه و محصولات پالایشگاهی یا حتی خرید میعانات گازی و یا خرید هیدروکربن سنگین به پتروپالایش یزد مراجعه کنید.

چهارشنبه 22 شهریور 1402 - 12:38
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :

سلامت باشید

تماس با ما | پالایشگاه | بازگشت به بالا | پیوند سایتی RSS